przejmij kontrolę nad
 WŁASNYM ŻYCIEM.

 

Aby mieć kontrolę nad sytuacją musisz znać swoje prawa

i obowiązki. Natomiast aby skorzystać z rozmaitych przywilejów i przyjemności, powinieneś przynajmniej spróbować wyrwać się poza sztywną linię praca-dom-praca. Tylko wtedy poznasz prawdziwy urok Grecji, zarazisz się  spontanicznością i radością życia jej mieszkańców, zażegnasz koszmary dnia codziennego ...

 
Bezpłatne porady,
nie tylko prawne
nie tylko podatkowe
nie tylko emerytalne .

Odkryj swoje możliwości

 

Nie wystarczy być dobrym fachowcem - równie ważne jest aby informacja o tym rozeszła się błyskawicznie po całej Grecji i dotarła na czas do osoby, która potrzebuje usług fachowca ale nie wie nic o Twoim istnieniu. Każdy z nas specjalizuje się w czym innym i obraca się w innym środowisku. Proponuję stworzyć platformę wymiany informacji, na której podamy fach, który znamy najlepiej, dane kontaktowe oraz osoby, które potwierdzą, że jesteś naprawdę dobry. 

Weź życie w swoje ręce.

 

Musisz zdobywać informacje na bieżąco. Jeśli są dla Ciebie niezrozumiałe, znajdź kogoś kto Ci wyjaśni. Porozmawiaj z kolegami, z doradcą z bezpłatnej poradni przy Kościele Jezuitów przy ul. M.Voda 28 w Atenach lub znajomymi Grekami ... Każda informacja niesie potencjalne korzyści albo chroni od niespodziewanych strat.

W dobie kryzysu wiele rzeczy zmienia się z dnia na dzień a dla ludzi w trudnej sytuacji zarówno biuro pracy OAED jak i opieka społeczna PRONIA mają oferty nie do pogardzenia ... 

przestań gadać
ZACZNIJ ŻYĆ !

 

Samym narzekaniem niczego nie zmienicie - trzeba działać! Odszukać innych ludzi w podobnej sytuacji, posłuchać co mówią, jak sobie radzą i ... gdzie znaleźli pomoc. Nie czekaj aż sytuacja stanie się skrajnie trudna, nie pozwól aby umknęła Ci nadarzająca się okazja zmiany życia na lepsze albo przynajmniej poprawienia go.Wielokrotnie zdarza się, że zostawiacie ważne tematy "na jutro" ignorując wyznaczone terminy, których przywrócenie jest albo niezwykle trudne albo wręcz niemożliwe.

 

W związku z powyższym, warto śledzić wiadomości, wyjść "na kawę" ze znajomymi lub choćby spotkać się na kawie z sąsiadem aby wymienić się informacjami -  nie polecam codziennych spotkan przy piwie z tym samym kumplem, którego niewiele interesuje otaczający świat.

 

Co miesiąc pojawiają się ogłoszenia o nowych programach dotacji, o nowych zasiłkach i dodatkach, do których miałbyś prawo gdybyś w terminei złożył wniosek.

Czy wiesz, że Zakłady energetyczne nie odcinają prądu nawet jeśli nie zapłacisz rachunków innymi słowy:  mając do wyboru potrzeby dziecka a niezapłacony rachunek za prąd możesz dać pierwszeństwo potrzebom dziecka?

Czy wiesz, że jeśli masz zaświadczenie z Biura Pracy, iż zarejestrowałeś się jako bezrobotny, przysługuje Ci prawo do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej

Osoby bezrobotne powinny złożyć co najmniej 4 wnioski: wniosek w DEH o minimalną stawkę za prąd, wniosek w EYDAP - o zniżkę w opłatach za wodę lub w IDIKA - o zwolnienie z takich opłat, w urzędzie miasta - o zwolnienie z opłat miejskich (widoczne na rachunku DEH) oraz w Pronia o bezpłatną opiekę zdrowotną dla siebie i rodziny.

Jeśli znalazłeś się w dołku finansowym byłoby głupio nie skorzystać z takich ofert! 

 

Proponuję aby wszyscy fachowcy wszystkich zawodów zgłosili swoje dane na tej właśnie stronie internetowej aby informacja o ich możliwościach docierała bezpośrednio do ludzi poszukujących fachowca w ich branży.

 

Czekamy na Wasze zgłoszenia do ogólnodostępnej bazy danych polskich fachowców żyjących na terenie Grecji!

Co każdy Polak w Grecji wiedzieć powinien

Z wiadomych Ci powodów znalazłeś się w Grecji - kraju o odmiennej kulturze i zasadach współżycia społecznego, o odmiennym podejściu do życia i do obowiazującego prawa. Nieznajomość greckiej rzeczywistości sprawi, że będziesz bezbronny wobec przeszkód i trudności, narazi Cię na straty w sytuacji, która dla innych byłaby okazją do zmiany na lepsze. 

Czy wszystko można zrobić już elektronicznie?

Elektroniczne pełnomocnictwa  i oświadczenia

z poświadczonym podpisem

Wirusowi zawdzięczamy, że w przyspieszonym tempie komputery przejęły wiele funkcji wykonywanych dotąd przez uciążliwych i wielokrotnie wrogo nastawionych urzędników. Nie musi to być nawet komputer ale wystarczy tablet lub komórka aby załatwić wszystkie sprawy urzędowe i bankowe bez wychodzenia z domu.

Wydaje się niewiarygodne ale w chwili obecnej możemy elektronicznie poświadczyć nawet własnoręczność podpisu na pełnomocnictwie lub oficjalnym oświadczeniu bez konieczności udania się do KEP’u lub innego urzędu! I takie pełnomocnictwo lub oświadczenie ma taką samą moc prawną jak to, z urzędowymi pieczątkami i może zostać wysłane elektronicznie bezpośrednio do urzędu docelowego lub wydrukowane i przedłożone w tym urzędzie. Można łatwo sprawdzić jego autentyczność. Poświadczenia dokonujemy na stronie www.gov.gr

W pełni elektronicznie możemy również wyrobić sobie kartę bezrobotnego, bez konieczności kilkudniowego oczekiwania w OAED i wystarczy telefon komórkowy aby tę kartę regularnie przedłużać.

Ci, którzy są zarejestrowani w wydziale Ewidencji Ludności, mogą sami sobie drukować oryginalne akty stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa).

Z pomocą kodów taxis, można zmienić w systemie urzedu skarbowego (eforia) lub w EFKA adres zamieszkania bez konieczności wyczekiwania w kolejkach tych urzędów, wydrukować albo przesłać bez drukowania bezpośrednio do urzędu całe swoje ubezpieczenie albo rozliczenia podatkowe ze wszystkich lat albo najnowszą umowę wynajmu mieszkania albo potwierdzenie zapłaty. Kody te pozwalają też wydrukować należność do zapłaty, wyciąg z księgi wieczystej lub rejestru katastralnego albo wymagany przez notariusza dowód zapłaty podatku od kupna nieruchomości.

Elektronicznie składamy wnioski o wszelkie zapomogi i ulgi za prąd i wodę.

Elektronicznie umawiamy się na spotkanie w EFKA albo na wizytę lekarską.

Elektronicznie możemy wyrobić sobie również kody dostęp do własnego konta bankowego aby w prosty i bezpieczny sposób za pomocą komórki kontrolować wszystkie wpłaty i wypłaty na i z własnego konta oraz aby płacić wszystkie rachunki bez konieczności wyczekiwania w kolejkach do banku lub automatu.

Dzięki wirusowi życie staje się z dnia na dzień coraz prostsze pod warunkiem, że zaufamy technologii i uwierzymy, że przystosowanie się do wymogów tej epoki nie jest wcale takie trudne, na jakie wygląda.

e-ΕΦΚΑ – ELEKTRONICZNE WNIOSKI O ZASIŁEK CHOROBOWY – WYCHOWAWCZY- POGRZEBOWY

Nowa e-EFKA, która wchodzi w życie od 1 marca 2020r.  w miejsce dotychczasowej EFKA na mocy Ustawy N.4670/2020 (FEK A’43/28.02.2020), umożliwia zgodnie z art.15 tej ustawy, elektroniczne wykonywanie większości uciążliwych procedur.  Składanie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego oraz zwrotu kosztów pogrzebu odbywa się już wyłącznie elektronicznie i wypłata świadczenia będzie o wiele szybciej na konto wskazane we wniosku.

Szczęściary, które urodziły po 1 stycznia 2020 r. mogą w przeciągu 8 miesięcy od urodzin dziecka złożyć wniosek na stronie https://opeka.gr/oikogeneies/ gdzie wchodzą z pomocą swoich kodów taxis i wpisują tylko AMKA dziecka i nr konta, na które mają wpłynąć pieniądze (2000 euro). Na stronie OPEKA można również złożyć wnioski o bezpłatne posiłki dla dzieci w szkole lub o zapomogę dla osób niepełnosprawnych.

Pracodawca w ciągu 15 dni od zgłoszenia przez pracownika, wypełnia na stronie e-EFKA zaświadczenie o nieobecności w pracy z powodu porodu lub choroby (data rozpoczęcia pracy, zawód, okres zwolnienia, dochody). Zaświadczenie lekarskie o porodzie oraz akt urodzenia dziecka będą ściągane automatycznie odpowiednio z systemu EFKA i z systemu ewidencji obywateli z art. 47 Ustawy N.4623/2019 (FEK A’134). W przypadku kosztów pogrzebu wypełnia się elektronicznie wniosek podając  AMKA i AFM zmarłego oraz AFM Zakładu Pogrzebowego i dane najbliższych krewnych.

 SAMI WYBIERAMY KATEGORIĘ UBEZPIECZENIA

Od 1 stycznia 2020r zmieniły się zasady ubezpieczenia przedsiębiorców, rolników i osób wykonujących wolne zawody. Wysokość składki na ubezpieczenie nie będzie zależała od dochodów wyżej wspomnianych ale od kategorii ubezpieczenia, którą sami sobie wybiorą.

Termin wyboru kategorii mija 28 lutego każdego roku.

Od tego roku będzie obowiązywało 7 kategorii dla osób, które same opłacają sobie ubezpieczenie oraz 6 kategorii dla rolników. Każdy może sam sobie wybrać kategorię zależnie od własnych możliwości i biorąc pod uwagę wysokość emerytury, jaką chciałby otrzymywać. Wybór kategorii jest obowiązkowy! Kto nie zgłosi do 13 marca własnego wyboru zostanie zakwalifikowany do 1-ej kategorii. Zgodnie z tym systemem, będzie można co roku zmieniać kategorię ubezpieczenia.

Kategorię wybieramy elektronicznie, na stronie  https://www.efka.gov.gr/epilego

Gdzie w dolnej części są opisane 4 kroki ale jeśli już zdecydowaliście klikacie w słowo „edo” w treści „krok nr 4” i na ekranie odhaczacie kategorię, na którą się zdecydowaliście w tym roku. Młodzi przedsiębiorcy lub samoubezpieczjący się mogą przez 5 pierwszych lat ubezpieczenia korzystać z ulgi i płacić składkę 136 euro miesięcznie. Jeśli ktoś ma zarejestrowaną działalność i jednocześnie jest zatrudniony, powinien odhaczyć poza wybraną kategorią również odpowiedni kwadracik z tą informacją dzięki czemu nie będą musieli opłacać podwójnej składki. Składki należy wpłacać do ostatniego dnia pracującego w następnym miesiącu po tym, którego dotyczy składka, w dowolnym banku lub na poczcie lub za pośrednictwem stałego zlecenia zapłaty z konta bankowego.

Kategoria szczególna: 136 euro

 

Kategorie dla osób z zarejestrowaną działalnością gospodarczą:

Kategoria                                 1                2               3                 4               5                 6

skladka emerytalna (€)       155           186           236            297          369            500

Ubezpiecz zdrowotne (€)    55             66              66               66            66              66

Cała składka  (€)                    210          252            302            363          435            566

oczekiwana emerytura         589,54     626,39     685,84      758,36    843,96      999,70

Oczywiście oczekiwana emerytura wzrasta wraz ze wzrostem okresu składkowego.

BEZPŁATNY LEKARZ DOMOWY

Lekarz rodzinny to nowa bezpłatna usługa państwowej służby zdrowia ( ΕΣΥ). Lekarz taki to pierwszy krok w leczeniu i funkcjonuje jako doraca w sprawach zdrowia i sposobach terapii.  Możecie złożyć wniosek o przydzielenie was do wybranego przez Was lekarza, który jest wolny albo elektronicznie albo w przychodni albo bezpośrednio u wybranego lekarza.

Aby złożyć wniosek na platformie elektronicznej należy:

1. na stronie www.idika.gr (zakładka : "PROTOVATHMIA FRONTIDA YGIAS GIA POLITES" zalogować się za pomocą swoich kodów taxis i wpisać AMKA .
2. wypełnić  formularz wprowadzając swoje dane osobowe (na podstawie tych danych nastąpi wstępny wybór listy dostępnych lekarzy).
3. Wybrać lekarza rodzinnego wśród dostępnych na liście. 
4. Zapisać wniosek -wysłać.
5. Wydrukować wniosek..


Procedura kończy się złożeniem wniosku u rodzinnego lekarza, którego podaliśmy na wniosku razem z kopią dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania lub oświadczenie o adresie (ipefthini dilosi). Po upływie 3 miesięcy od złożenia wniosku procedura zostaje zakończona jeśli wybrany lekarz potwierdzi, że jest wolny. 

Wybranego lekarza można zmienić najwcześniej po upływie 6 miesięcy od zakończenia procedury jego wyboru. Odtąd będziecie mogli umawiać się tylko u wybranego lekarza,  którego zgłosiliście a do lekarza specjalisty traficie wyłącznie na mocy skierowania od lekarza rodzinnego.

 

Dopłata do czynszu 

Rodziny jedno- i wieloosobowe,  których dochód nie przekracza odpowiednio 7.000 (1-osoba) , 10.500 (dwie osoby), 14.000 (3 osoby lub samotny rodzic z jednym dzieckiem), 17.500 (4-osoby lub samotny rodzic z dwójką dzieci) i 21.000 (5-osobowa rodzina lub samotny rodzic z 3-dzieci) euro mogą złożyć wniosek o dotację do czynszu w wysokości odpowiednio 70, 105, 140, 175 i 210 euro. Dotacja jest co miesiąc wpłacana na rachunek beneficjenta  od następnego miesiąca po złożeniu wniosku. Dotacja jest przedłużana automatycznie co 6 miesięcy, jeśli w momencie zakończenia półrocza umowa wynajmu jest ważna na co najmniej 6 kolejnych miesięcy.


NIE MA KARY ZA KOREKTĘ ROZLICZENIA

KTÓRA NIE ZMIENIA PODATKU

Zgodnie z rozporządzeniem ΔΕΔ 4045/2018 , nie będzie kary za korektę rozliczenia jeśli zmienione dane mają tylko charakter informacyjny i nie zmieniają zobowiązania podatkowego np. zmiana błędnie wpisanego AMKA, zgłoszenie dodatkowej osoby goszczonej w mieszkaniu (filoxenumenos) itp.

OD 6 GRUDNIA 2017 NOWA PROCEDURA ZGŁASZANIA ZMIANY REZYDENCJI PODATKOWEJ

osoby opuszczające Grecję aby uniknąć przykrych niespodzianek, nie powinny zaniedbać obowiązku zgłoszenia zmiany rezydencji podatkowej w urzędzie skarbowym - szczegóły przeczytacie na stronie "Cenne informacje".

BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE

dla kobiet po 30-tce 

Badania przesiewowe (skryningowe) raka piersi wykonuje się u kobiet bez objawów klinicznych w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian. Polegają na regularnym wykonywaniu badań mammograficznych. Mammografia pozwala na uwidocznienie małych zmian rakowych, zanim staną się one wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę. ak piersi jest chorobą postępującą. Guzki o niewielkich rozmiarach częściej oznaczają wczesną fazę choroby, w której jest lepsze rokowanie. Jest wtedy większa szansa na pełne wyleczenie oraz większy odsetek operacji oszczędzających pierś. Przy okazji Międzynarodowego dnia walki z nowotworami Minister Zdrowia Vasilis Kikilias zapowiedział bezpłatny program profilaktycznych badań u kobiet po 30-tce bez skierowania od lekarza i równolegle rząd uznał za pierwszorzędną konieczność utworzenie nowych klinik onkologicznych w Atenach i na prowincji, które będą w stanie sprostać  narastającym potrzebom .

POLSKA: LISTA ŚWIADCZEŃ Z OPIEKI SPOŁECZNEJ CIĄGLE WZRASTA 

Od 1 marca 2019 r. matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Zgodnie z ustawą, o świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

BEZPŁATNE TELEFONY DO ZGŁOSZENIA USZKODZENIA

Po interwencji Rzecznika Praw Konsumenta wszyscy operatorzy telekomunikacji oraz zakłady użytku publicznego muszą udostępnić bezpłatnie numer telefonu pozwalający na zgłoszenie jakichkolwiek wad czy uszkodzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej czy wodociągowej, niezależnie od tego czy ma miejsce z numeru komórkowego lub stacjonarnego. Uruchomione w tym celu linie telefoniczne muszą funkcjonować od poniedziałku do soboty co najmniej 16 godzin na dobę. 

●Cyta Hellas SA : 13811

● FORTHNET SA : 13731

● WIND Ελλάς Τηλεπικοινωνίες A.E.B.E. : 13700

● OTE A.E. : 13788 (γstacjonarne) και 13738 (komórkowe – Cosmote)

● VODAFONE-ΠΑΝΑΦΟΝ A.E.E.T. : 13840

CO 6 MIESIĘCY ODNAWIAMY WNIOSEK  O ZAPOMOGĘ KEA

Wszystkim, których dochody nie przekraczają 200 euro miesięcznie albo 1200 euro w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 1800, 2100, 2400, 2700 i 3000 w przypadku gospodarstwa odpowiednio większego i obejmującego od 2 do 5 osób , niekoniecznie członków rodziny przysługuje zapomoga obliczana jako 200 euro plus 100 euro na każdą osobę dorosłą i plus 50 euro - na każdą małoletnią oraz minus dochody, które ewentualnie pojawiły się w tym gospodarstwie w przeciągu 6 miesięcy przed złożeniem wniosku . Osoby pełnoletnie w gospodarstwie domowym, muszą zaakceptować na specjalnym formularzu dotację na gospodarstwo, w którym mieszkają. Od 1/11/2018 r. wniosek o zapomogę KEA nalezy ponawiać co 6 miesięcy aby nie stracić uprawnień. W przypadku kwoty większej jak 100 euro, połowa tej kwoty jest przeznaczona wyłącznie na zakupy za pomocą karty a tylko połowę można wybrać z bankomatu w gotówce.

NOWY PODATEK DLA TURYSTÓW W GRECJI

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy turyści korzystający z hoteli i pensjonatów  są obciążeni nowym podatkiem od pobytu zwanym "foros diamonis".  Podatek ten będzie obliczany od każdego dnia pobytu i od pokoju wg skali : a) 0,5 euro za każdy dzień w pokoju 1-2 gwiazdkowym b) 1,5 euro za każdy dzien pobytu w hotelu 3-gwiazdkowym, c) 3 euro za dzień w pokoju hotelu 4-gwiazdkowego d) 4 euro za dzień w pokoju hotelu 5-gwiazdkowego  oraz 0,5 euro za każdy dzień pobytu w wynajmowanym pokoju lub apartamencie  i  będzie odprowadzany przez właścicieli hoteli i pensjonatów w miesiącu następującym po miesiącu pobrania od klienta. 

Kara 70.000 euro

za niechciane telefony promujące usługi 

Zgodnie z Postanowieniem 127/2017 UODO na firmy, które wykorzystują dane osobowe  ze swojej lub czyjejś bazy danych do promowania swoich produktów lub usług zostanie nałożona kara 70.000 euro za naruszenie przepisów artykułu 4i 5 Ustawy 2472/1997.

DZIECKO NIE TRACI PRAWA DO RENTY

NAWET JEŚLI PODJĘŁO PRACĘ!!!

W związku z faktem, że rodzice wielokrotnie są wprowadzani w błąd  przez urzędników EFKA informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, dziecko nie traci prawa do renty jeśli równolegle z nauką w szkole podejmuje się prac dorywczych lub sezonowych. W przypadku, gdyby renta została zawieszona z powodu pracy dziecka, należy od razu składać odwołanie w EFKA, w oparciu o poniższe przepisy:

1) ΝΟΜΟΣ 4387/2016 Ενιαίο Σύστημα Κοινωνικής Ασφάλειας - Μεταρρύθμιση ασφαλιστικού-συνταξιοδοτικού συστήματος - Ρυθμίσεις φορολογίας εισοδήματος και τυχερών παιγνίων και άλλες διατάξεις, ART.12, (ΦΕΚ Α' 85/12-05-2016)

2) K.Υ.Α. αρ. πρωτ.: 153726/ 2016/ 0092/ 2017 Προϋποθέσεις χορήγησης κατά μεταβίβαση σύνταξης λόγω θανάτου συνταξιούχου ή εν ενεργεία υπαλλήλου-λειτουργού του Δημοσίου - Δικαιώματα αντισυμβαλλομένου συμφώνου συμβίωσης (Γνωστοποίηση των διατάξεων των άρθρων 12 και 16 του ν. 4387/2016)

3) Παράγραφος 3 - Παύση δικαιώματος σύνταξης λόγω θανάτου Το δικαίωμα στη σύνταξη λόγω θανάτου των δικαιούχων προσώπων παύει i) με το θάνατο του δικαιούχου ii) με την τέλεση από αυτόν γάμου ή σύναψης συμφώνου συμβίωσης, iii) με τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας του τέκνου ή αντίστοιχα του 24ου έτους εφόσον σπουδάζει, Σημειώνουμε ότι από τις νέες ρυθμίσεις δεν προβλέπεται η διακοπή της συνταξιοδότησης των τέκνων σε περίπτωση που αυτά αναλάβουν εργασία ή αυτοαπασχοληθούν ή λάβουν σύνταξη από ίδιο δικαίωμα (αρ. 29 παρ. 6 του α.ν. 1846/1951 και αρ. 20 του ν. 2556/1997),

POLACY W SYSTEMIE ANPRS!

Polska przystąpiła do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów ANPRS (Automated Number Plate Recognition System). Porozumienie ma pozwolić m.in. na wymianę informacji potrzebnych do szacowania oraz poboru należności celnych i podatku akcyzowego.

Do tej pory w systemie działały Litwa, Łotwa i Estonia. Zgodnie z porozumieniem podpisanym 11 października br., do tego grona dołączy też Polska. W praktyce Polska ma dołączyć do systemu pod koniec grudnia br.

Polski resort finansów wskazuje, że udział w systemie pozwoli m.in. na wymianę informacji koniecznych do szacowania i pobierania należności celnych i akcyzy, walki z przemytem narkotyków i innych towarów objętych zakazami lub innymi ograniczeniami. Jedną z korzyści ma być również umożliwienie wymiany informacji przydatnych w przeciwdziałaniu oszustwom podatkowym oraz unikaniu opodatkowania.

Właścicielem systemu ANPRS są służby celne danego kraju, w krajach bałtyckich korzystają z niego m.in. Policja i Straż Graniczna. Podobną rolę rozpoznawania wizyjnego w Polsce pełni ZSOG CAIFS II, który rejestruje numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na obszar Unii Europejskiej lub wyjeżdżających z tego obszaru” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

System ANPRS jest oparty na urządzeniach rejestrujących numery tablic pojazdów samochodowych. W jego ramach wykonywane są zdjęcia zarówno samochodów osobowych, jak i towarowych. Urządzenia tego typu rozmieszczone są przede wszystkim na granicach zewnętrznych krajów, a także np. na głównych szlakach komunikacyjnych.

OD PAŹDZIERNIKA 2017

WCZEŚNIEJ NA EMERYTURĘ

60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

Na zmianach skorzystają nie tylko te osoby, które nowy, obniżony wiek emerytalny ukończą po wejściu w życie nowych regulacji.
Nie będzie to dotyczyło osób, które przed dniem wejścia w życie nowych regulacji będą już miały przyznaną emeryturę z tytułu podwyższonego wieku.
Pozostałe osoby będą mogły przejść na świadczenie w wieku obniżonym po zgłoszeniu w tej sprawie wniosku. Jeśli zrobią to w pierwszym miesiącu po wejściu w życie nowelizacji, prawo to uzyskają od dnia wejścia jej w życie. W przypadku gdy z wnioskiem wystąpią później – uprawnienia nabędą od miesiąca zgłoszenia tego wniosku.

Wysokość emerytury obliczonej na nowych zasadach zależy od kwoty odprowadzanych składek i zwaloryzowanego kapitału początkowego. Istotna też jest data złożenia wniosku o emeryturę. Im później wystąpi się o świadczenie, tym będzie ono wyższe.
 

NIE MIESZKASZ W POLSCE ALE MASZ TAM SIEDZIBĘ FIRMY - ZMIANA OPODATKOWANIA!

Doprecyzowano katalog dochodów (przychodów) osiąganych przez osoby fizyczne niemające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, które podlegają,  co do zasady,  opodatkowaniu w Polsce. Poza dotychczasowymi źródłami dochodów wymienionymi w art. 3 ustawy o PIT   , od 2017 roku  za dochody  uznaje  się również  dochody  uzyskane m.in. z:

 • działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, w tym poprzez położony na jej terytorium zagraniczny zakład;

 • położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

 • papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

 • tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym albo instytucji wspólnego inwestowania, w których co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.

 • tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.

EWSPA DLA WSZYSTKICH

Wszystkie kierunki i specjalności z nowej oferty EWSPA za wyjątkiem informatyki dostępne są również w wariancie "dla Polonii" tj. studia niestacjonarne przez internet + dodatkowe konsultacje na terenie Europy. 
wysokość czesnego : 
- ekonomia, turystyka i rekreacja, stosunki międzynarodowe, zarządzanie państwem - 4 x 650 zł (semestr) 
- filologia obca (wszystkie za wyjątkiem japonistyki) 
4 raty x 700 zł (semestr) 
- filologia japońska 4 raty x 750 zł (semestr) 
studia licencjackie 6 semestrów trwają w EWSPA nie 3 lata a 2 lata kalendarzowe. 
studia na kierunku informatyka są studiami inżynieryjnymi i trwają 7 semestrów czyli 2,5 roku 2 letnie studia licencjackie niestacjonarne lub przez internet 
na kierunku FILOLOGIA JAPOŃSKA z dodatkowym modułem języka koreańskiego 
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji afiliowana przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, zaprasza na studia licencjackie I stopnia. 

 

W ramach kierunku do wyboru specjalności: 
- metodyka nauczania j. obcego 
- filologia japońska w biznesie 
- filologia japońska z podstawami informatyki 
- filologia japońska z elementami prawa 
- tłumaczenia 

 

Studia I stopnia (licencjackie) 6 semestrów trwają w EWSPA 2 lata. W uczelni obowiązuje 3 semestralna organizacja roku akademickiego oznacza to że w roku kalendarzowym realizowane są 3 semestry a wakacje ograniczone do 4 tygodni. 
SYLWETKA ABSOLWENTA 
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku Filologia japońska będą dysponowali znajomością języka w zakresie wszystkich umiejętności w mowie i w piśmie na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co umożliwi im swobodne posługiwanie się językiem obcym w kontaktach zawodowych i pozazawodowych.

Absolwenci posiądą podstawową wiedzę o języku, literaturze, historii i życiu kulturalnym krajów obszaru językowego wybranej specjalności.

Będą przygotowani do podjęcia studiów II stopnia w zakresie filologii obcej. Zapoznają się z najnowszymi tendencjami w metodyce nauczania języka obcego oraz metodami pracy w nauczaniu przedszkolnym i na poziomie szkoły podstawowej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Podczas studiów zdobędą również wiedzę na temat nowoczesnych technologii informatycznych i urządzeń multimedialnych oraz możliwości ich wykorzystania w zakresie przekładoznawstwa i strategii tłumaczeniowych w odniesieniu do tłumaczeń konsekutywnych, symultanicznych i literackich. Posiądą podstawową wiedzę dotyczącą specyfiki języków specjalistycznych. Poznają podstawowe słownictwo specjalistyczne – prawnicze i języka biznesu: korespondencji handlowej i urzędowej, turystyki i rekreacji, marketingu i reklamy. 

POROZMAWIAJ Z DORADCĄ ZAWODOWYM ! 
Dla potencjalnych kandydatów została uruchomiona na czas rekrutacji dodatkowa infolinia pod numerem telefonu +48 609 213 988. Przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 16.00 do 21.00, pod którą można skorzystać z konsultacji zawodowej z profesorem Uczelni, który ma za zadanie pomóc wybrać właściwą ścieżkę kształcenia. 

Więcej informacji http://ewspa.edu.pl/home/oferta-edukacyjna/studia/filologia-japońska-z-dodatkowym-modulem-jezyka-koreanskiego/ 
Strefa kandydata (rejestracja, warunki) http://ewspa.edu.pl/home/dla-kandydata/rekrutacja-online/ 

 

PRAWO I RZECZYWISTOŚĆ W GRECJI TO JAKBY DWIE RÓŻNE PLANETY, NA KTÓRYCH ISTOTY NIE POTRAFIĄ SIĘ TOTALNIE ZROZUMIEĆ ANI ZAAKCEPTOWAĆ ZA TO FANTASTYCZNIE WSPÓŁISTNIEJĄ IGNORUJĄC SIĘ WZAJEMNIE!

Zgodnie z ustawą jak poniżej, odmowa przyjęcia płatności kartą kredytową lub debetową grozi wysokimi grzywnami a nawet więzieniem tymczasem wszyscy wiemy jak jest w praktyce - prawo i rzeczywistość to dwie różne planety!!!! 

την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, όπως ισχύει, προβλέπεται ότι όποιος αρνείται την πληρωμή με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες τιμωρείται, με βαρύτατα πρόστιμα ή/και φυλάκιση, κατά τις διατάξεις:

 • των άρθρων 288 παρ. 1 και 452 του Ποινικού Κώδικα,

 • του άρθρου 13α του ν. 2251/1994 (Α΄ 191),

 • του άρθρου 18 α ν. 146/1914 (Α΄ 21), και

 • του άρθρου 19 ν. 4177/2013 (Α΄ 173), όπως ισχύουν. 

 

Bezpłatna pełna opieka lekarska we wszystkich punktach państwowej służby zdrowia oraz bezpłatne leki

również dla osób bez ubezpieczenia!

Od 1 czerwca 2016 r., wszyscy, którzy przebywają w Grecji legalnie (adia diamonis Ewropeu Politi) , mają pełne prawa dostępu do bezpłatnej państwowej służby zdrowia

nawet jeśli nie mają ubezpieczenia!

Mówi o tym artykuł 30 Ustawy N.4368/2016 oraz akty wykonawcze Ministerstwa A3–25132/04-04-2016 o powszechnym dostępie do państwowej służby zdrowia oraz 56432/28-06-2014 o warunkach dostępu do bezpłatnych leków osób bez ubezpieczenia.

Co gwarantują nowe przepisy: bezpłatny pobyt w szpitalu, bezpłatne badania i przydział leków, bezpłatny przewóz chorych statkiem lub samolotem.

W celu zwolnienia z opłat za leczenie potrzebne jest AMKA i potwierdzenie legalnego pobytu w Grecji. Procedura zwolnienia rozpoczyna się od wystawienia przez lekarza zaświadczenia o zalecanym leczeniu.

UWAGA EMERYCI !!!

 1. Wszyscy emeryci, którzy otrzymują grecką emeryturę i mieszkają w innym kraju – są opodatkowani wyłącznie w kraju zamieszkania ale w Grecji muszą składać zeznania podatkowe, deklarując uzyskiwane z tego kraju pieniądze jako dochód zwolniony z podatku.

 2. Nowi emeryci-renciści, powiadomieni o Decyzji przyznania im emerytury bądź renty powinni na piśmie upomnieć się o natychmiastową wypłatę pieniędzy ponieważ jak się okazuje, jeśli emeryt –rencista nie odbierze świadczenia w ciągu 12 miesięcy od zaksięgowania wypłaty IKA może odmówieć wypłaty świadczenia powołując się na przedawnienie, na mocy artykułu 15 §2 Ustawy N.4476/65 i art.7 §1 Ustawy N.825/78.

 3. Zamieszkali w Polsce emeryci-renciści aby zapobiec potrącaniu 20% świadczenia na zaliczkę podatku oraz uniknąć uciążliwej procedury odzyskiwania nienależnie pobranego podatku od greckiego Ministerstwa Finansów powinni w styczniu każdego roku wysyłać do IKA, które wypłaca świadczenie, polsko-grecki Wniosek o Zastosowanie Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania oraz Certyfikat Rezydencji Podatkowej – oba opieczętowane przez polski Urząd Skarbowy w miejscu zamieszkania.

 4. Emeryci z ubezpieczeniem w jednym kraju Unii, kiedy wyjeżdżają na dłużej do innego kraju Unii powinni postarać się o formularz E121 (S1), który pozwoli korzystać z pełnej bezpłatnej opieki lekarskiej w kraju pobytu.

 5. Emeryci, których

 1. roczne całkowite dochody nie przekraczają 8884 euro (lub 11000 z małżonkiem)

 2. mają decyzję o przyznaniu świadczenia przed13/05/2016 r.

 3. skończyli 65 lat (nie dotyczy osób z niepełnosprawnością 80% i więcej)

mogą ubiegać się o EKAS (dodatek do emerytury) nawet za okres do 5 lat do tyłu!

EKAS za poprzednie lata wynosił do 220 euro a w tym roku został obcięty do 115 euro.

EMERYCI lub renciści, których emerytura (renta) jest niższa niż 360 euro powinni złożyć wniosek o dodatek wyrównujący do tej kwoty (sympliromatiki parochi). Do wniosku powinnni załączyć: 1) poświadczenie legalnego pobytu w Grecji (adia paramonis Ewropeu Politi), 2) umowę wynajmu mieszkania 3) oświadczenie właścicela mieszkania, że umowa wynajmu nadal obowiązuje 4) rachunek za prąd, 5) dokumenty potwierdzające ilość członków rodziny na utrzymaniu 6) rozliczenie podatkowe. W przypadku małżonków, dokumenty 2,3,4 mogą być na nazwisko współmałżonka.

ULGA PODATKOWA TYLKO DLA TYCH CO PŁACĄ KARTĄ 

ULGA PODATKOWA Z TYTUŁU CZYNSZU

Ulga  podatkowa w wysokości od 1900 euro dla osoby samotnej do 2100 euro dla rodziny z 3 dzieci i więcej,

będzie należała się tylko tym, którzy za swoje zakupy płacą za pośrednictwem banku: kartą płatniczą (kredytową lub debetową) lub wpłacając na konto należność za towar lub usługę. Osoby z niskimi lub zerowymi dochodami powinny wydać na zakupy płacąc kartą co najmniej 10% swoich dochodów faktycznych lub teoretycznych (tekmarto). Innymi słowy, w celu zapewnienia sobie kwoty nieopodatkowanej w wysokości 8.636,36 euro (0 dzieci), 8.863,65 euro (1 dziecko), 9.090,91 (2 dzieci) lub 9,545,46 euro należy zapłacić kartą za co najmniej 10% sumy dochodów dla zarobków do 10.000 euro- 15% dla dochodów od 10.001 do 30.000 - i 20% dla dochodów ponad 30.000 euro . Informacja przesłana z banków do Urzędów Skarbowych pozwoli ustalić wysokość ulgi podatkowej. Osoby, które nie płacą kartą zostaną opodatkowane podatkiem 22% od pierwszego euro. Ustawa przewiduje zwolnienia od płacenia kartą dla  niektórych podatników np. dla osób w wieku 70 lat i więcej, mieszkańców trudno dostępnych miejscowości, osób niepełnosprawnych (80% i więcej), więźniów, mieszkańców innych krajów Unii z jakimkolwiek dochodem uzyskiwanym w Grecji.

Płatności od 500  euro w górę muszą być wykonywane za pośrednictwem banków.

Nowa oferta EWSPA

EUROPEJSKA WYŻSZA SZKOŁA PRAWA I ADMINISTRACJI 
zaprasza na studia. 

 

►STUDIA NIESTACJONARNE Z INDYWIDUALNĄ OPIEKĄ sprawowaną przez kadrę naukowo-dydaktyczną EWSPA! STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE PO MATURZE TRWAJĄ 3,5 roku (10 semestrów). Postaw na Indywidualną Opiekę Merytoryczną nad każdym studentem, sprawowną przez sędziów, adwokatów, prokuratorów, radców prawnych, notariuszy 

►DISTANCE-LEARNING! Studiuj z nami przez internet we własnym rytmie z dowolnego miejsca na świecie! 

►STUDIA Z UZNANIEM DOROBKU ZAWODOWEGO (SKRÓCONE NAWET DO 2,5 ROKU)! Dysponujesz doświadczeniem zawodowym z zakresu administrowania lub pracy w instytucjach władzy publicznej? Ukończyłeś kursy szkolenia lub konfrontowałeś się z prawem uczestnicząc w rozwiązywaniu różnego rodzaju konfliktów znamionujących życie każdego człowieka? Skrócenie czasu studiowania nawet o połowę? Jest to realne dzięki możliwości zaliczenia Twojego doświadczenia zawodowego do indywidualnej ścieżki edukacyjnej w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji! 


►STUDIA PRAWNICZE DLA ABSOLWENTÓW I STUDENTÓW INNYCH KIERUNKÓW. W przypadku ubiegania się przez Studenta o uznanie przedmiotów z dotychczasowego toku nauki (studiów wyższych także licencjackich na innym kierunku na poczet realizowanych w EWSPA zajęć fakultatywnych na studiach na kierunku PRAWO okres studiów wynosi nawet 6 semestrów tj. 2 lata (Organizacja roku akademickiego w EWSPA 3 semestry w ciągu roku kalendarzowego) 

►ADMINISTRACJA EUROPEJSKA tylko w 6 semestrów! 

NIE TRAĆ CZASU I WEŹ UDZIAŁ W DYNAMICZNYM PROCESIE KSZTAŁCENIA BEZ PRZERW WAKACYJNYCH! 

Zapoznaj się z ofertą edukacyjną 
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji 
www.ewspa.edu.pl 

 

Masz pytania? ZADZWOŃ! +48 605 528 605 lub skontaktuj się mailowo: rekrutacja@ewspa.edu.pl

EUROPEJSKA WYŻSZA SZKOŁA PRAWA I ADMINISTRACJI w Warszawiema ofertę dla tych, którzy pragną rozwijać się, świadomie podejmować nowe wyzwania i przede wszystkim dla tych, którzy są zdecydowani sprostać wymogom epoki. Szczegóły w Aktualnościach i Cennych Informacjach oraz na stronach Uczelni: www.ewspa.edu.pl, www.europejskie.edu.pl, www.studiumpolicealne.com,

http://www.ewspa.edu.pl/dla-kandyd…/seminarium-doktoranckie/

UZUPEŁNIJ SWOJE WYKSZTAŁCENIE O STUDIA PRAWNICZE! 
Ekskluzywna Uczelnia w Polsce założona przez Zrzeszenie Prawników Polskich o/Warszawa, afiliowana przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk 

Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα.

                               Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν. Albert Einstein

EFKA -  NOWY JEDNOLITY

GRECKI SYSTEM UBEZPIECZEŃ!

Od 1 stycznia 2017 r. funkcjonuje w Grecji jednolity system ubezpieczeń EFKA (Enieos Foreas Kinonikis Asfalisis).

Uruchomiono ten infolinię: 1555 i stronę www.efka.gov.gr gdzie możn otrzymać odpowiedzi na dręczące nas pytania  na temat naszego ubezpieczenia. Na mocy ustawy N.4387/2016 wszystkie greckie zakłady ubezpieczeń zostały połączone w jednolity system - jedynie kasa ubezpieczeniowa marynarzy (NAT) rolników (OGA) zachowały swoją odrębność. Istniejące dotąd kasy ubezpieczeniowe jak IKA, OAEE (kiedyś TEBE) i dziesiątki innych utworzonych dla różnych grup zawodowych - przestały istnieć. Jeden jednolity zakład ubezpieczeń ma zapewnić pełną klarowność i dzięki temu sprawną obsługę wszystkich ubezpieczonych.

Τα ενιαία ποσοστά εισφορών κύριας ασφάλισης που αφορούν ελεύθερους επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενους είναι για τον κλάδο σύνταξης 20% και για τον κλάδο υγείας 6,95% (6,45% για παροχές σε είδος και 0,50% για παροχές σε χρήμα). Σε αυτές προστίθεται και η εισφορά ειδικού λογαριασμού ανεργίας, 10 ευρώ κάθε μήνα υπέρ ΟΑΕΔ.

Kolejna zmiana nowego systemu to sposób obliczania składki oparty o rzeczywiste dochody a nie szacunkowe dochody teoretyczne.

Το νέο σύστημα ασφαλιστικών εισφορών καλύπτει το σύνολο των ασφαλισμένων είτε πρόκειται για μισθωτούς είτε πρόκειται για ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους ή αγρότες. Αφορά, δηλαδή, όλους τους ασφαλισμένους φορέων κύριας ασφάλισης, οι οποίοι ενοποιούνται και εντάσσονται στο νεοσύστατο Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ). Με το νέο τρόπο υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών δεν υπάρχει διαφοροποίηση ούτε ανάμεσα σε «παλαιούς» και «νέους» ασφαλισμένους, δηλαδή σε ασφαλισμένους, για πρώτη φορά, πριν ή μετά την 01/01/1993.

NOWINKI Z POLSKI

Małe obiekty bez pozwolenia na budowę

Planujesz postawienie małej wiaty na potrzeby działalności? Nie musisz ubiegać się o pozwolenie. Szereg robót budowlanych nie wymaga już zgłoszenia lub pozwolenia na budowę (np. parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m kw., suszarnie kontenerowe o powierzchni do 21 m kw., instalacje klimatyzacyjne, zjazdy z dróg powiatowych i gminnych)

Krótsze rozpatrywanie przez urzędy zgłoszeń budowy

Termin rozpatrywania przez urząd zgłoszeń budowy został skrócony z 30 do 21 dni. Jeśli urząd nie wypowie się w ciągu 21 dni, to możesz uznać, że nie wyraził sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda). Jednocześnie przed tym terminem organ będzie mógł wydać Ci zaświadczenie o niezgłoszeniu sprzeciwu.

Sobota jako dzień wolny

W sprawach cywilnych sobota będzie traktowana tak samo jak dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli więc koniec terminu będzie przypadał na sobotę, to będzie on automatycznie przedłużany do poniedziałku albo do innego najbliższego dnia powszedniego.

Bez odsetek za przewlekłe postępowania

Wprowadzona została zasada sumowania terminów i w konsekwencji nieobciążania odsetkami za zwłokę w przypadku błędów organów podatkowych (w razie uchylenia decyzji podatkowej lub stwierdzenia nieważności decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia). Obecnie, odsetek za zwłokę nie nalicza się tylko w przypadku, gdy w danym pojedynczym postępowaniu urząd pierwszego stopnia nie wydał decyzji w przeciągu 3 miesięcy. Jeśli jednak np. urząd dwukrotnie rozpatruje tę samą sprawę (za każdym razem trwa to np. 2 miesiące), należy płacić odsetki, bo nie przekroczono w żadnym przypadku terminu 3 miesięcy. Według nowych przepisów, terminy te będą się sumować.

Zmiana obowiązków środowiskowych

Bez obowiązku kampanii informacyjnych w związku z opakowaniami

Jeśli w danym roku kalendarzowym wprowadziłeś do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań do 1 tony, nie musisz przeprowadzać kampanii edukacyjnych.

Sprawozdania dotyczące korzystania ze środowiska powyżej 100 zł

Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek składania sprawozdań za korzystanie ze środowiska, nie muszą tego robić, jeżeli roczna opłata za korzystanie ze środowiska nie przekroczy 100 zł (z każdego rodzaju korzystania ze środowiska).

UWAGA!!!

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni), oraz renciści mają obowiązek powiadomić organ rentowy o osiąganiu w poprzednim roku przychodów z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (m.in. z tytułu zatrudnienia lub pełnienia służby). Ten sam obowiązek spoczywa na pracodawcach i zleceniodawcach tych osób. Przy czym nie ma znaczenia, czy zaświadczenie potwierdzające ubiegłoroczny przychód przekaże organowi rentowemu pracodawca czy pracownik. Ważne, żeby zaświadczenie zostało przekazane do ZUS najpóźniej 28 lutego 2018 r.

Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw od 2018 r.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy zakładający nowy system wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pomocą nowo utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgodnie z projektem BGK ma udzielać gwarancji na ok. 9 mld zł rocznie.

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela poręczeń i gwarancji w ramach programów rządowych, w szczególności na podstawie programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji BGK”. Najważniejszym komponentem tego programu jest portfelowa linia gwarancyjna de minimis, w ramach której BGK udzielił od marca 2013 r. do końca lipca 2017 r. gwarancji na ok. 40,95 mld zł. Gwarancje te wygenerowały finansowanie kredytowe dla ponad 128 tys. MŚP na ok. 72,74 mld zł. Gwarancje de minimis uruchomiono w 2013 r. jako doraźny instrument interwencji zapobiegający spowolnieniu gospodarczemu. Program zaplanowany pierwotnie do końca 2013 r. był przedłużany kolejnymi rozporządzeniami ministra finansów i aktualnie obowiązuje do końca grudnia 2017 r.

 

Pełna wysokość płacy minimalnej dla nowozatrudnionych

 

Zniesiony został przepis umożliwiający wypłatę 80% wynagrodzenia minimalnego dla nowych pracowników.

Klauzula pewności prawa

Jeśli będziesz miał wątpliwości, co do interpretacji przepisów, powinieneś wiedzieć, że od 2017 roku obowiązują przepisy, które chronią Cię przed ponoszeniem konsekwencji wynikających ze zmiany wykładni przepisów. Według nowych przepisów, nawet jeśli nie wystąpisz do urzędu o interpretację indywidualną, będziesz miał taką samą ochronę (np. przed karami), jak przedsiębiorcy, którzy ją posiadają. Warunkiem jest to, że zastosujesz się do utrwalonej (dominującej) praktyki interpretacyjnej w sprawie, która budzi Twoje wątpliwości. „Utrwaloną praktykę interpretacyjną" ustalać się będzie na podstawie interpretacji indywidualnych wydanych w takich samych stanach faktycznych oraz takim samym stanie prawnym w trakcie okresu rozliczeniowego oraz w okresie 12 miesięcy przed okresem rozliczeniowym, w którym podatnik zastosował się do tej praktyki. Chyba, że we wspomnianym okresie wydana została interpretacja ogólna lub objaśnienia podatkowe.      

Program "Rodzina 500 plus"

Zasady wypłaty świadczeń wychowawczych na dzieci są regulowane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego co oznacza, że wnioskodawca nie może pobierać pełnej kwoty świadczeń rodzinnych w dwóch państwach członkowskich, jednak otrzyma najwyższą kwotę przewidzianą w ustawodawstwie jednego z tych państw. Kolejność pierwszeństwa w wypłacie świadczeń ustalana jest w oparciu o art.68 Rozporządzenia 883/2004 a mianowicie: 1) miejsce pracy 2) miejsce otrzymywania renty lub emerytury 3) miejsce zamieszkania. Państwo mające pierwszeństwo wypłaca pełną kwotę świadczeń rodzinnych (po spełnieniu kryteriów przewidzianych w ustawodawstwie ) natomiast drugie zainteresowane państwo wypłaca różnicę, jeśli kwota świadczeń w tym państwie przewyższa kwotę świadczeń rodzinnych w pierwszym państwie. Jeśli Polska jest państwem, którego ustawodawstwo ma zastosowanie z tytułu pierwszeństwa do wypłaty świadczeń rodzinnych, istnieje konieczność złożenia wniosku na wszystkich członków rodziny, niezależnie od faktu spełnienia kryterium dochodowego, np. uprawniającego do otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko. Postępowanie w tej kwestii nie wynika z przepisów krajowych ale rozporządzeń unijnych. Data złożonego wniosku o świadczenia rodzinne jest wiążąca dla obu zainteresowanych instytucji.

W przypadku kiedy ktoryś z czlonków rodziny mieszka w innym kraju procedura przewiduje korespondencję polskiego urzędu z drugim krajem Unii w celu ustalenia, który z krajów powinien wypłacić świadczenie i w jakiej wysokości. Biorąc pod uwagę fakt, że greckie urzędy niechętnie odpowiadają na tego typu pisma, rodzice mogą całymi latami oczekiwać na wyegzekwowanie swojego prawa ...

Beata Pappa 

tłumacz przysiegły

"

Πάρα πολλοί άνθρωποι ξοδεύουν λεφτά που δεν έχουν για να αγοράσουν πράγματα που δεν θέλουν, για να εντυπωσιάσουν ανθρώπους που δεν χωνεύουν.

Will Rogers

"

"

"

Η ψήφος είναι πιο δυνατή από τη σφαίρα. Με τη σφαίρα μπορεί να σκοτώσεις τον εχθρό σου. Με την ψήφο μπορεί να σκοτώσεις το μέλλον των παιδιών σου.

Αβραάμ Λίνκολν

Miłość bez siły jest słabością. Siła bez miłości jest brutalnością.(Temudżyn)

"

"

"

"

Ludzkość składa się z dziwnych istot. Połowa potępia to, co sama czyni, druga połowa czyni to, co sama potępia. Pozostali zawsze mówią i postępują jak należy.(B.Franklin)

Błąd łatwiej dostrzec niż prawdę, bo błąd leży na wierzchu, a prawda w głębi.

(Goethe)

Κάποιοι άνθρωποι δεν λογαριάζουν τα λεφτά τους μέχρι να τους τελειώσουν. Κάποιοι άλλοι κάνουν το ίδιο με το χρόνο τους. Βόλφγκανγκ Γκαίτε

 

Bieda jest nauczycielką i podporą filozofii, bo do czego filozofia nakłania słowami, do tego bieda zmusza w praktyce.

(Diogenes z Synopy)

"

"

Nie widziałem nigdy człowieka całkowicie pewnego siebie z wyjątkiem kompletnego idioty. (C.G.Young)

Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się! (W.Churchill)

Z człowiekiem jest jak z polem 
- czasem biegnie przez nie żyła złota, ale właściciel nic o tym nie wie.
(J.Swift - Podróże do wielu odległych narodów świata)

Οι κανόνες υπάρχουν για να παραβιάζονται. Είναι ανθρώπινο, αλλά και καθήκον.

Graham Green

Chciałabym zmienić los tych, którzy cierpią tylko dlatego, że nie mają dostępu do informacji

Imię *

Email *

Temat

Wiadomość

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now